den 28 mars 2026 - den 29 mars 2026 , Sista registreringsdag är Ej Tillgängligt
Flickor
2013
Pojkar
2013
0703866990
trojaljungby2013@gmail.com launch
Välkomna till OnePartnerGroup Cup för U13 lag 28-29 mars 2026. Den 28-29 mars är det dags att spela OnePartnerGroup Cup i Ljungby SP Arena. Cupen är öppen för U13-lag (födda 2013).
Cupen spelas i Ljungby i SP Arena. Cupen spelas i båda ishallarna som finns i arenan. IF Troja-Ljungby har lång erfarenhet av att anordna välorganiserade och omtyckta cuper. Målsättningen med OnePartnerGroup Cup är att ge alla deltagande hockeyungdomar en rolig och minnesvärd helg där hockey, glädje och kreativitet står i centrum. Domarna är en blandning av förenings domare och erfarna domare. IF Troja Ljungby har en fin tradition av att få fram duktiga domare som varit representerade i bl.a VM, Elitserien, Hockeyallsvenskan och NHL.
Cupform: Cupen är i nivå medel, och spelas totalt under två dagar. Gruppspel där alla möter alla med efterföljande slutspel. Målsättningen är att samtliga lag spelar minst 6 matcher. Vi förbehåller oss rätten att välja ut de lag som får delta på cupen om fler än 6 lag anmäler sig. Vi reserverar oss för att spelform och matchtid kan komma att ändras om Trojas A-lag har hemmamatch för att undvika krock med deras ev match.
Cupupplägg - Matchtid 2x15 min - Alla matchresultat redovisas i swehockey cup - Vi spelar gruppspel med slutspel - Vid lika poäng i grundserien används följande 1. Inbördes möte 2. Målskillnad 3. Gjorda mål 4. Färre utvisningsminuter 5. Lottning
Priser: Samtliga lag får en cup-puck och de tre bästa lagen får även en pokal.
Dispenser: Inga dispenser ges till äldre spelare om inte särskilda skäl föreligger, vilket skall godkännas av cupledningen. Detta måste anmälas senast den 1:e mars 2026. Endast två dispenser per lag godkänns.
Boende: Vi har samarbete med flera hotell. I samband med anmälningsbekräftelse får lag kontaktuppgifter till hotell med specialpriser. Vid behov kan enklare boende typ i klassrum eller dylikt ordnas mot ett självkostnadspris.
Mat: Lördag: Lunch och kvällsmat Söndag: Lunch En lättare frukost och mellanmål serveras båda dagarna
Allergier anmäls senast två veckor innan cupstart.
Anmälan: Anmälan sker via mail till: Trojaljungby2013@gmail.com Ange följande uppgifter: Förening Lagnamn Tröjfärg (hemma/borta) Kontaktperson med epost och telefonnummer.
Anmälan är bindande och platsen är garanterad när cupavgiften är inbetald. Först till kvarn gäller!
Betalning: När vi mottagit er anmälan returnerar vi en anmälningsbekräftelse och cupavgiften kan då betalas in. Cupavgiften återbetalas ej. När vi mottagit cupavgiften är ni garanterade en plats och vi skickar en deltagarbekräftelse, inloggning till swehockeycup samt ev ytterligare cupinformation. Spelaravgiften betalas senast 30 dagar innan cupstart. All betalning sker till Troja-Ljungby; Bg 119-3689 - Märk betalningen med OPG Cup samt lagnamn. Full återbetalning görs om cupen inte kan genomföras. Vid avhopp närmre än 8 veckor innan cupen kommer inte lagavgiften återbetalas
Övrigt SP Arena ligger i ett område med närhet till både ute och inne aktiviteter. Det finns närhet till inomhusbad, bowlinghall, skatepark, discgolfbana, motionsspår med mera. Restaurang finns i byggnaden och det kommer finnas möjlighet till att köpa dagens lunch för publiken. Kiosk och lotterier med mera kommer att finnas i kiosken som ligger mellan de båda ishallarna, vilket ger publik möjlighet till att både se härliga och spännande hockeymatcher, men också till att vinna spännande priser och äta enklare måltider eller annat gott.